Mahkemeden Avrupa Süper Ligi için tarihi karar! Şampiyonlar Ligi’ne darbe

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne rakip olmayı amaçlayan ve Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Juventus, Inter, Milan, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea ve Arsenal gibi kulüplerin başını çektiği Avrupa Süper Ligi için Avrupa Adalet Divanı’ndan karar çıktı.

Mahkemeden Avrupa Süper Ligi için tarihi karar! Şampiyonlar Ligi’ne darbe
Yayınlama: 21.12.2023
A+
A-

Avrupa Süper Ligi için?Avrupa Adalet Divanı’ndan flaş karar! Avrupa Birliği’nün en üst mahkemesi, UEFA ve FIFA’nın 2021’de Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine karar verdi. Mahkeme, kararında bu spesifik proje hakkında hüküm vermediğini de belirtti.

KISA SÜREDE ÇÖKMÜŞTÜ

Avrupa’nın en büyük 12 kulübünü kapsayan lig önerisi, Nisan 2021’de duyurulduktan kısa bir süre sonra çökmüş ve yaygın kınamalara yol açmıştı.

Projenin arkasındaki Avrupalı ticari spor geliştirme şirketi A22 Sports Management, FIFA ve UEFA’nın Avrupa Süper Ligi’ni engelleme ve rakip kulüplere yaptırım uygulama hakkına mahkemelerde itiraz etti. Firma, futbolun uluslararası ve Avrupa’daki yönetim organlarının kulüp müsabakalarının yürütülmesinde haksız bir tekel ve pazar hakimiyetine sahip olduğunu savundu.

Mahkemeden Avrupa Süper Ligi için tarihi karar! Şampiyonlar Ligi'ne darbe

MAHKEME, SÜPER LİG’İN ÖNÜNÜ AÇTI

AB’nin en yüksek mahkemesi olan Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı bugün A22 lehine yazılı bir karar verdi. FIFA ve UEFA’nın kulüpler arası müsabakaların önceden onaylanmasına ilişkin kurallarının AB rekabet hukukuna aykırı olduğuna hükmetti.

Bağlayıcı karar, İspanyol bir yargıç tarafından takımların Avrupa Süper Ligi’ne katılımları nedeniyle cezalandırılmaması gerektiğine hükmettiği yasal kurumsal anlaşmazlıkları karara bağlayan Madrid ticaret mahkemesine geri gönderilecek.

A22 kararın ardından X’te şu paylaşımda bulundu: “Rekabet Etme Hakkını kazandık. UEFA tekeli sona erdi. Futbol özgür. Kulüpler artık yaptırım tehdidinden uzak ve kendi geleceklerini belirlemekte özgürler.

Mahkemeden Avrupa Süper Ligi için tarihi karar! Şampiyonlar Ligi'ne darbe

ŞAMPİYONLAR LİGİ TEHLİKEDE!

Avrupa Süper Ligi için çıkan mahkeme kararının ardından Şampiyonlar Ligi’ni büyük bir tehlike bekliyor. Avrupa’nın en üst düzey futbol organizasyonu Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona, Juventus, Inter, Milan, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal ve Tottenham gibi takımları kaybedebilir. Devler Ligi’nin izlenme oranlarında da büyük bir düşüş yaşanabilir.

Avrupa Süper Ligi’nin resmen başlamasıyla birlikte Şampiyonlar Ligi Avrupa’daki en üst düzey ikinci turnuva olma tehlikesiye de karşı karşıya.

Mahkemeden Avrupa Süper Ligi için tarihi karar! Şampiyonlar Ligi'ne darbe

LA LIGA’DAN SERT TEPKİ: KAPALI BİR FORMATTIR

La Liga yönetimi, Avrupa Adalet Divanı’ndan çıkan kararın ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada “Bugün Avrupa Süper Ligi’nin bencil ve elitist bir model olduğunu her zamankinden daha fazla vurguluyoruz. Tamamen açık olmayan, yalnızca yerel ligler üzerinden sezon sezon doğrudan erişime sahip olan her şey kapalı formattır.” denildi.

“MAÇLAR ÜCRETSİZ YAYINLANACAK”

Süper Lig CEO’su Bernd Reichart: “Futbolda UEFA’nın tekeli bitti! Kulüpler artık kendi geleceklerini belirleyebilecekler. Taraftarlar için Süper Lig maçlarını ücretsiz olarak yayınlamayı planlıyoruz. Kulüplere gelirleri garanti edilecek.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: milliyet.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.