23 yılın en yüksek seviyesi! ABD Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

23 yılın en yüksek seviyesi! ABD Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu
Yayınlama: 01.02.2024
Düzenleme: 01.02.2024
A+
A-

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz kararını açıkladı. Buna göre FOMC beklentilere paralel bir şekilde politika faizini yüzde 5.25-5.50 aralığında sabit tuttu.

SON 23 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

Mart 2022-Temmuz 2023 arasında toplamda 525 baz puanlık faiz artırım kararı alan FOMC bugünle beraber 4 toplantı üst üste faize dokunmamış oldu. Böylelikle politika faizi 23 yılın en yüksek seviyesinde kaldı.

KARARDA ENFLASYON RİSKLERİ ANA ETKEN

FOMC tarafından yayınlanan karar metninde ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve Komite’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu ifade edildi. Komite’nin dikkatli bir şekilde gelen verileri, değişen görünümü ve risk dengesini değerlendirmeye devam edeceği ifade edilen karar metninde “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru gerileyeceğine dair daha fazla güven kazanana kadar (faiz) hedef aralığını düşürmenin uygun olmasını beklemiyor.” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Fed son olarak Temmuz 2023’te faiz artırmış, son 3 toplantıyı ise pas geçmişti.

23 yılın en yüksek seviyesi! ABD Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu
Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.