‘Asker belediye başkanı istiyorlar’

CHP’de Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin tasfiye edildiğini öne süren muhalifler İzmir listesi için “Tam bir tırpan oldu. Asker belediye başkanı isteniyor” diyor. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun tepkili CHP’lilere sağduyu telkininde bulunduğu konuşuluyor…

‘Asker belediye başkanı istiyorlar’
Yayınlama: 01.02.2024
A+
A-

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA – İstanbul’un açıklanan ilçe adayları ve İzmir listesi CHP’de tartışma başlatmıştı. CHP lideri Özgür Özel de gelen eleştirilere grup konuşmasında “Değişim nerede diyenler, İzmir’e baksın” sözleriyle yanıt vermişti. Özelin bu sözlerine parti içi muhalefetten “Tasfiye ediliyoruz” yanıtı geldi. Parti kulislerinde İzmir listesine ilişkin şu tepkiler dile getirildi:

“Kılıçdaroğlu ekibi belediye başkanları düzeyinde tasfiye edilmeye çalışılıyor. Kendilerine yakın isimleri atadılar. Bire bir asker belediye başkanı istiyorlar. Birbirlerine kurultay hediyesi verdiler. Ancak, sonuç başarısızlık olur. Şu anda en az 12 ilçe kayıp. Adaylar ilgi ve enerji yaratmadı. İzmir tam bir tırpan oldu. CHP İzmir’de belki kazanır ama cumhuriyet tarihinin en düşük oyunu alır.”

‘ÇOCUK ADAY İSTEMİYORUZ’

Çiğli’de de partililer, “İthal aday istemiyoruz. Çocuk aday istemiyoruz” diyerek protesto gösterisinde bulunurken, yeniden aday gösterilmeyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise karara, “Kemal Bey’e oy verdi diye belediye başkanlarını çizmek, bu parti adına yapılacak en son şeydir. Bugün biz beş parçaya bölünmüş durumdayız” diyerek isyan etti. Cuma günü toplanacak PM’de, İzmir Çiğli adayının yeniden masaya gelebileceği ve değişebileceği iddiası da kulislere yansıdı.

Özel ile görüşen Kılıçdaroğlu’nun, CHP liderine isim önerileri sunmadığı ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yerinde tutulmasının daha doğru olacağını düşdüğünü ifade ettiği belirtiliyor. Parti kulislerinde dile getirilen iddiaya göre, Kılıçdaroğlu, Özel’i “İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Beşiktaş ve Kartal Belediye başkanları konusunda uyardı, ‘yanlış yaparsın’ dedi.”

Parti kulislerine göre kendisini ziyarete gelen ve sürece tepki gösteren partililere Kılıçdaroğlu’nun, “Sakin olun. İstifa etmeyin. Siyasi mücadele bir günden ibaret değildir” telkininde bulunduğu bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun, “Verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Başta önseçim ve liyakat. Anketleri kime, nasıl yaptırdılar bilinmiyor” dediği kaydedildi. CHP kulislerine göre, parti içi muhalefet 31 Mart’a kadar bekleme kararı aldı. Muhalifler seçimin sonucuna göre harekete geçecek.

‘MUHALEFETE MUHALEFET ETMEK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün katıldığı bir anma töreninde gazetecilerin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözlerini hatırlatması üzerine şöyle dedi: “Ben gerçekten çok şaşırdım bu konuşmaya. Ben Sayın Genel Başkan ile kavga etmeyeceğim. Bunun kimseye faydası yok. Muhalefete muhalefet etmek gibi derdimiz yok. Eskişehir konuşmamda bahsettiğim aday, şu an AK Parti’nin adayı. Millet İttifakı oylarıyla milletvekili seçildi, AK Parti’ye katıldı. İYİ Parti’den seçilip AK Parti’ye geçen Eskişehir’deki milli irade hırsızına laf ediyorum. Yoksa İYİ Parti adaylarına niye laf edeyim? İyi insanlar.”

Kaynak: Milliyet

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.