Bursa’da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor

Bursa’da 1. yüzyıla ait ceylan derisinden papirüs üzerine Aramice yazılı İncil ele geçirildi. İki bin yıllık İncil için 10 milyon dolar değer biçilirken, alışveriş için buluşan 6 tarihi eser kaçakçısı, jandarmanın nefes kesen operasyonu ile yakalandı.

Bursa’da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor
Yayınlama: 26.12.2023
A+
A-

Bursa‘da ortaya çıkan 1. yüzyıla ait ceylan derisinden papirüs üzerine Aramice yazılı İncil için önce eksper gönderip ardından da alışveriş için buluşan 6 tarihi eser kaçakçısı, Bursa Jandarma Komutanlığı ekiplerinin nefes kesen operasyonu ile yakalandı. Gözaltına alınan biri polis memuru 6 kişiden 3’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, diğer 3’ü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aramice yazılı 26 sayfalık tarihi eserin Barnabas’ın kayıp İncil’i olup olmadığının incelenmesi için müzeye verileceği öğrenildi.

KAYIP İNCİL OLABİLİR Mİ?

Bursa’da jandarma tarafından ele geçirilen 26 sayfalık ceylan derisi üzerine Aramice yazılmış tarihi eser, Hz. İsa’nın havarilerinden Barnabas’ın kaleme aldığı ‘kayıp’ İncil’in nerede olduğu tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Bursa'da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor

10 MİLYON DOLAR DEĞER BİÇİLDİ

İstanbul’da görevli polis memuru Abdurrahman A.’nın elinde bulunan tarihi eser niteliğindeki el yazması kitabı Bursa’da bir araya geleceği tarihi eser kaçakçılarına satacağı bilgisini alan Bursa Jandarma Komutanlığı ekipleri, şahsı takibe aldı. Bursa’da el yazması kitabı satın alacak kişi tarafından gönderilen eksperler kitabı inceledikten sonra İncil’e 10 milyon dolar değer biçti. Manisa ve İstanbul’dan geldikleri öğrenilen 6 tarihi eser kaçakçısı kitabı almak için bir kafede pazarlığa oturduklarında jandarma operasyonu ile kıskıvrak yakalandılar.

Bursa'da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Birinci yüzyıl dönemine ait ceylan derisinden papirüs üzerine Aramice yazılı İncil’in üzerinde ‘Hazreti İsa’ figürleri olduğu belirtildi. Gözaltına alınan 6 kişiden Abdurrahman A., Halil K. ve Seyithan Ş. çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandı. Diğer 3 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla alakalı soruşturma sürdürülüyor.

Bursa'da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor

Rivayete göre Barnabas, Hazreti İsa’nın ana dilinde İncil’i kaleme alan en yakınındaki katiplerinden biri. O günden sonra gün yüzüne çıkamayan İncil’in 4 kopyasından biri 1981 yılında Hakkari’de bir mağarada köylülerce bulunuyor. Ancak o İncil’in de akıbetinin ne olduğu, kimler tarafından nereye götürüldüğü ve nerede saklandığı bilinmiyor. Bilirkişilerin yapacağı incelemenin ardından ele geçirilen tarihi eserin kayıp Barnabas İncili olup olmadığı kesinleşecek.

Bursa'da 2 bin yıllık İncil bulundu! 10 milyon dolar değer biçiliyor
Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.