CHP’den Lütfü Savaş’ın adaylığı için geri adım sinyali

6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Hatay’daki anma etkinliklerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kalabalığın “istifa” sloganlarına maruz kaldı. CHP tarafından 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmesi de tepki çeken Savaş için bugün dikkat çeken bir açıklama geldi. CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “Tepkiler sonrası parti bir karar verecektir” ifadelerini kullandı. Öte yandan partinin Savaş’ın yerine eski vekil Suzan Şahin’i düşündüğü iddia edildi.

CHP’den Lütfü Savaş’ın adaylığı için geri adım sinyali
Yayınlama: 06.02.2024
A+
A-

6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlar için Hatay‘da; Köprübaşı mevkiinde ve Yunus Emre Parkı’nda iki ayrı anma etkinliği düzenlendi.

LÜTFÜ SAVAŞ’A ANMA TÖRENİNDE BÜYÜK PROTESTO

31 Mart seçimlerinde CHP tarafından yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Lütfü Savaş da anma törenlerine katılırken, şehirde büyük bir protestoya maruz kaldı.

CHP'den Lütfü Savaş'ın adaylığı için geri adım sinyali: Parti protestolar sonrası bir karar verecektir

“AHINIZ VAR AHINIZ”

Kalabalık grup hep bir ağızdan “istifa” sloganları atarken, protestolardan Savaş’ı yeniden aday gösteren CHP Genel Başkanı Özgür Özel de nasibini aldı. Özel’e tepki gösteren vatandaşlar “Ahınız var ahınız” diye bağırdı.

CHP’Lİ AĞBABA’YA LÜTFÜ SAVAŞ’IN ADAYLIĞI SORULDU

Hatay’da gergin geçen geceye ilişkin görüntüler kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın canlı yayınına konuk olan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “CHP’nin yetkili kurulları Lütfü Savaş’ı neden aday gösterdi?” sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi.

CHP'den Lütfü Savaş'ın adaylığı için geri adım sinyali: Parti protestolar sonrası bir karar verecektir
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba.

“PROTESTOLAR SONRASI PARTİ KARARINI VERECEKTİR”

Ağbaba, “Genel Başkanımız en başından beri ‘Ankete bakacağım, vatandaş ne diyor ona bakacağım’ dedi. Anketlerin tamamında Lütfü Savaş önde çıktı. Genel Başkanımız Savaş’ı aday göstermeseydi ‘Kurultay nedeniyle hesaplaşıyor’ denilecekti. Bundan da biraz uzak duruldu. Kamuoyu tarafından tartışılıyor, parti de bir karar verecektir bununla ilgili. Genel merkezimiz yetkisinde olan bir şey. Bizim açımızdan da değerlendirilmesi gereken nokta. Bütün suçu Savaş’a yıkmanın anlamı yok ama herkesin de buradan payını çıkarması lazım” dedi.

SAVAŞ’IN YERİNE ESKİ VEKİL SUZAN ŞAHİN İDDİASI

Öte yandan CHP’nin Lütfü Savaş’ın yerine belediye başkan adaylığı için eski Hatay Milletvekili Suzan Şahin’i düşündüğü de iddia ediliyor. 6 Şubat depremlerinin ardından kentte yürüttüğü çalışmalar nedeniyle halk tarafından sevilen bir isim olan Şahin ilk etapta CHP yönetimine olumsuz yanıt verdiği de iddialar arasında.

CHP'den Lütfü Savaş'ın adaylığı için geri adım sinyali: Parti protestolar sonrası bir karar verecektir
Eski CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin.

SUZAN ŞAHİN KİMDİR?

Suzan Şahin 1 Ocak 1968’de Hatay Dörtyol’da doğdu. Baba adı Ömer, anne adı Şükriye’dir. İlk orta ve lise eğitimini Payas Yakacık Lisesi’nde tamamladı. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1992 yılından bu yana İskenderun’da serbest avukatlık yapmaktadır.

2014-2016 yılları arası CHP Kadın Kolları MYK yedek üyesi, 2016-2018 yılları arası CHP Kadın Kolları MYK asil üyesi ve Akdeniz Bölgesi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Halen CHP İskenderun Kadın Kolları Halkla İlişkiler Temsilcisi olan Şahin, CHP Hatay Kurultay Delegesidir. Suzan Şahin, iki dönem Türkiye Barolar Birliği Hatay Delegesi olmuştur. Ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeliği görevlerinde bulunan Şahin, sığınma evleri, aile içi şiddetin önlenmesi, medeni kanun ve kadın hakları konuları ile sahipsiz çocuklar, engelliler ve şehit aileleri ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiştir.

CHP'den Lütfü Savaş'ın adaylığı için geri adım sinyali: Parti protestolar sonrası bir karar verecektir

Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.