Hafif ve enerjik hissetmek için yeni yılın ilk günü bu çayları için!

Yeni yılda, sağlıklı, güçlü ve hafif bir bedenin birçok kişinin ortak hedefi olduğunu dile getiren uzmanlar, yılın ilk gününde önceki gecenin ağırlığı ve yorgunluğunu atmak için sağlıklı bir başlangıç yapabileceğini söylüyor

Hafif ve enerjik hissetmek için yeni yılın ilk günü bu çayları için!
Yayınlama: 30.12.2023
A+
A-

Yeni yılda sağlıklı, güçlü ve hafif bir bedenin birçok kişinin ortak hedefleri arasında olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Yılın ilk gününde bir önceki gecenin ağırlığını hissetmeniz oldukça olağandır.” dedi.

YENİ YILA İYİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN ÖNERİLER…

Bu ağırlığı ve yorgunluğu atmak için ve yıla iyi bir başlangıç için önerilerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, önerilerini şöyle sıraladı:

“Güne su içerek başlamak oldukça iyi bir adım olacaktır. İçine ekleyeceğiniz birkaç dilim limon ve karanfil size enerji katacaktır. Gün sonuna kadar en az 2 litre su tüketmeyi unutmayınız.

Hafif ve enerjik hissetmek için yeni yılın ilk günü bu çayları için!

Güne yeşilliklerden ve proteinden zengin bir kahvaltıyla devam etmek sizi oldukça iyi hissettirecektir. Unutmayın kahvaltınızda ne kadar fazla hamur işi ve karbonhidratlı yiyecek olursa, gün içinde kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz.

Özellikle yılbaşı gecesi şekerli ve mayalı içecekleri tüketirken sınırı aştıysanız, yılın ilk gününde karaciğerinize destek olacak, antioksidan zengini besinlere vücudunuz daha çok ihtiyaç duyacaktır. Gün içinde öğünlerinizi sebze ağırlıklı tutmak, kefir ve yoğurt gibi az yağlı kalsiyum kaynaklarına yer vermek vücudun detoks sürecine destek olacaktır.”

DETOKS İÇECEĞİ HAZIRLAYIN

Karanfil, zencefil ve zerdeçalın antioksidan değeri en yüksek olan besinler arasında yer aldığını da kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bir bardak suya toplamda bir tatlı kaşığı karanfil, zencefil ve birer orta boy portakal ve limonun suyunu sıkarak, yılın ilk günü için kendinize güzel bir detoks içeceği hazırlayabilirsiniz.” dedi.

Hafif ve enerjik hissetmek için yeni yılın ilk günü bu çayları için!

ROOİBOS VE HİBİSKUS GİBİ ÇAYLAR İÇİN…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, yılın ilk gününde şeker ihtiyacına iyi gelecek antioksidan zengini yaban mersini, ahududu gibi kırmızı ve mor meyveler ile birlikte tüketilecek yeşil çay, rooibos ve hibiskus gibi çayların da kişileri hafif ve enerjik hissettireceğini söyledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Yılın ilk günü kendinize yıl boyunca fiziksel aktiflik konusunda söz vermek, sağlıklı kiloda olmak için de iyi bir fırsattır. Sağlıklı öğünlerle geçen gününüzü yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş ile taçlandırmak sizi oldukça zinde hissettirecektir.” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.