İsrail’in “Ateşkese hazırız” mesajı sonrası Hamas lideri Heniyye Mısır’a gitti! Saldırıların durmasını isteyecekler

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un, “İsrail Gazze’de rehinelerin serbest bırakılması için yeni bir insani araya hazırdır” sözleri yankı uyandırdı. Hamas ise ateşkes için saldırıların durmasını şart koştu. Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, ateşkese dair detayları görüşmek üzere iki ülke arasında ara buluculuk yapan Mısır’a gitti.

İsrail’in “Ateşkese hazırız” mesajı sonrası Hamas lideri Heniyye Mısır’a gitti! Saldırıların durmasını isteyecekler
Yayınlama: 20.12.2023
A+
A-

İsrail, işgal altındaki Gazze’de yeni bir insani ara için yeşil ışık yaktı. Konuya ilişkin İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, “İsrail Gazze’de rehinelerin serbest bırakılması için yeni bir insani araya hazırdır.” ifadelerini kullandı. Hamas‘ın üst düzey yetkililerinden Basem Naem ise İsrail’in saldırıları tamamen sona ermeden esir değişimi konusunda herhangi bir müzakere yapılmasına ise karşı olduklarını yineledi. Hamas lideri Heniyye, Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye gitti.

İSRAİL’DEN ESİR TAKASI ÇIKIŞI: HAZIRIZ

İsrail Gazze’de 7 Ekim’den bu yana katliam yaparken diğer yandan Katar, Mısır ile ABD arabuluculuğunda, İsrail ve Filistin arasında esir takasına dair yeni bir anlaşmaya yönelik diplomatik çabalar devam ediyor. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistin halkıyla bir savaş içinde olmadığını Hamas’la savaştığını belirterek, “İsrail’in esirlerin serbest bırakılmasını sağlamak üzere yeni bir insani araya ve ilave insani yardıma hazır olduğunu bir kez daha ifade edebilirim.” dedi.

HAMAS SALDIRILARIN DURMASI ŞARTINI KOŞTU

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Basem Naem ise Cumhurbaşkanı Herzog’un açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in saldırıları tamamen sona ermeden esir değişimi konusunda herhangi bir müzakere yapılmasına karşı olduklarını yineleyerek, “İsrail’in devam eden soykırım savaşı kapsamında esir değişimi konusunda herhangi bir müzakere yapılmasını reddeden tutumumuzu teyit ediyoruz. Ancak halkımıza yönelik saldırganlığın sona ermesine ve Filistin halkına yardım sağlamak için geçişlerin açılmasına katkıda bulunacak her türlü girişime açığız.” dedi.

İsrail'in
İsmail Heniyye

HAMAS LİDERİ DETAYLARI GÖRÜŞMEK İÇİN MISIR’A GİTTİ

Gelişmeler dikkatle takip edilirken Hamas lideri İsmail Heniyye, ara bulucu rolü üstlenen Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye geldi. Heniyye’nin yetkililerle insani ateşkesi ve esir takası sürecine ilişkin detayları görüşeceği öğrenildi.

7 GÜNLÜK ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım’da 4 günlük esir takası mutabakatı kapsamında Gazze’deki çatışmalara “insani ara” verilmişti. Bu mutabakat 3 gün daha uzatılmış ve bu kapsamda 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

İsrail'in
Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.