Kurum’un; 130 bin canımız gitmiş sözü ortalığı karıştırdı!

İBB Başkan adayı Murat Kurum katıldığı canlı yayında 6 Şubat depremlerine ilişkin konuşurken ölü sayısının 130 bin olduğunu ifade etti. Resmi makamlarca 50 bin olarak açıklanan ölü sayısı için 130 bin ifadesini kullanan Kurum’un sözleri kısa sürede gündem oldu. Gelişme üzerine konuya açıklık getiren Kurum, bu sayının 6 Şubat depremiyle alakalı değil Türkiye Cumhuriyeti tarihinde depremden ölenlerin yaklaşık olarak toplam sayısı olarak ifade ettiğini söyledi.

Kurum’un; 130 bin canımız gitmiş sözü ortalığı karıştırdı!
Yayınlama: 01.02.2024
Düzenleme: 01.02.2024
A+
A-

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum katıldığı canlı yayında beklenen İstanbul depreminin etkisinin, 11 ili vuran 6 Şubat depremlerini geçeceğini söyledi. Kurum’un yayın sırasında sarf ettiği “130 bin canımız gitmiş” cümlesi ise izleyenlerin kafasını karıştırdı.

KURUM’UN “130 BİN CANIMIZ GİTMİŞ” SÖZÜ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

6 Şubat depremleri için ölü sayısını 50 bin civarı açıklayan resmi makamların aksine 130 bin rakamını kullanan Kurum’un sözleri çeşitli iddialara neden olurken, konu bir anda sosyal medyanın gündemine düştü.

SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Murat Kurum’un açıklamasının ardından program sunucusu gazeteci Candaş Tolga Işık sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Işık, Kurum’un verdiği rakamın Türkiye’de bu zamana kadar olan depremlerde hayatını kaybeden toplam vatandaşları kastettiğini ifade etti.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE DEPREMDEN ÖLENLERİN SAYISI”

Işık paylaşımında şunları söyledi; “Bu arada çok soruldu, yayından sonra Murat Kurum’a “Depremlerde 130 bin kişi öldü” cümlesini tekrar sordum. “Bu sayının 6 Şubat depremiyle alakalı değil Türkiye Cumhuriyeti tarihinde depremden ölenlerin yaklaşık olarak toplam sayısı olarak ifade ettiğini söyledi.”

Kurum'un

“31 MART’TA KAYBETTİKLERİNDE GÖRECEKLER”

Öte yandan İBB Başkan adayı Murat Kurum da X hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kurum, “6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde 11 ilimizde 50 bin canımız gitti. Cumhuriyet tarihindeki depremlerdeyse toplam 130 bin kişi hayatını kaybetti. Aynı yayında ve aylar önceki yayınlarda da defalarca söylememize rağmen, bunun bugün bir siyasi polemik konusu haline getirilmesi gerçekten üzücü. Yalana sarılan siyaset anlayışıyla hakikatli bir zafer kazanılamayacağını 31 Mart’ta kaybettiklerinde görecekler” ifadelerini kullandı.

Kurum'un

Kurum'un
Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.