Naci Görür, 6 Şubat’ın yıl dönümünde Adıyaman’ı uyardı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde yaptığı konuşmada Adıyaman’ın deprem riskine dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Adıyaman’ın 53 binden fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz Kahramanmaraş depremleri sırasında stres biriktiren Bitlis Zağros Bindirme Kuşağı’nın başlangıcında bulunduğunu belirten Görür, “Deprem olma periyodu 50 seneye çekildi” dedi.

Naci Görür, 6 Şubat’ın yıl dönümünde Adıyaman’ı uyardı
Yayınlama: 06.02.2024
A+
A-

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin davetlisi olarak geldiği Adıyaman’da ‘Depreme Dirençli Kentler’ sempozyumunda konuştu. Açılış konuşmalarının ardından konuşan Prof. Dr. Görür, “Adıyaman’ın Bitlis Zağros Bindirme Kuşağı’nın başlangıcında olduğunu ve 6 Şubat depremlerinde bu kuşağın stres biriktirdiğini kaydetti.

“DOĞU ANADOLU FAYI ZAMANI GELDİĞİNDE DEPREM ÜRETECEK”

Adıyaman’ın kuzeyinden geçen büyük bir levhanın olduğunu ve deprem üreten bu levhaların sürekli hareket ettiğini belirten Naci Görür, “Adıyaman levha sınırına çok yakın bir yerde yerleşmiştir. Dolayısıyla bu fay, Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde deprem üretir. Şimdi bu ne kadar zamanda deprem üretir? Bunun tekerrür periyodu 500 senede birdir. Her 500 senede bir deprem üretir. Her 500 senede bir aşağı yukarı Karlıova’dan Antakya Suriye’ye kadar olan yer, yerle bir olmuş. Yapılmış, bir daha yerle bir olmuş, bir daha yapılmıştır.

Naci Görür, 6 Şubat'ın yıl dönümünde Adıyaman'ı uyardı: Deprem olma periyodu belki de 50 seneye çekildi

“ADIYAMAN KENDİ DEPREMİNİ YAŞAMADI”

Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Bu Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için sizde yakın olduğunuz için duydunuz. Yakınsınız diye sizi de yıktı. Yalnız deprem olduğu zaman, bir fay kırıldığı zaman içindeki enerjinin yüzde 20’sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder. Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen enerjiyi açığa çıkarttı.

“DEPREM OLMA PERİYODU ÖNE ÇEKİLDİ”

Muazzam bir enerji. Şimdi bu enerjinin önemli bir kısmı hemen yakınında olan Bitlis Zağros Kuşağı’na yüklendi. Ne demektir bu? Bu kuşakta deprem olma periyodunu öne çekti demektir. Yani 300-500 sene sonra deprem üretecekken, ekstra bir enerji yüklendiği için belki de 50 seneye çekti” dedi.

Naci Görür, 6 Şubat'ın yıl dönümünde Adıyaman'ı uyardı: Deprem olma periyodu belki de 50 seneye çekildi

 

Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.