Nijerya’da köylere silahlı saldırı: En az 113 ölü, yüzlerce yaralı

Bokkos Hükümet Konseyi Başkanı Monday Kasa, silahlı kişilerin, Plateau eyaletinin Bokkos ve Barkin-Ladi bölgelerine bağlı köylere kanlı saldırılar düzenlediğini, şu ana kadar en az 113 kişinin cesedine ulaşıldığını söyledi.

Nijerya’da köylere silahlı saldırı: En az 113 ölü, yüzlerce yaralı
Yayınlama: 26.12.2023
A+
A-

Nijerya’nın orta kesimlerinde yer alan Plateau eyaletindeki köylere düzenlenen silahlı saldırılarda en az 113 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların cumartesi akşamı başladığı ve pazartesi gününe kadar devam ettiği bildirildi. Nijerya ordusu pazar günü yaptığı açıklamada, 16 kişinin öldüğünü aktarmıştı.Bokkos Hükümet Konseyi Başkanı Monday Kasa silahlı kişilerin, eyaletin Bokkos ve Barkin-Ladi bölgelerine bağlı köylere saldırılar düzenlediğini, şu ana kadar en az 113 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını söyledi. Yetkili, saldırılarda çok sayıda kişinin yaralandığı ve çok sayıda kişinin de kaçırıldığı bilgisini paylaştı. Kasa, saldırılar sırasında yaralanan 300’den fazla kişinin Bokkos, Jos ve Barkin Ladi’deki hastanelere nakledildiğini aktardı.

Bölge halkı arasında “haydutlar” olarak bilinen silahlı gruplara mensup kişilerin cumartesi akşamı ile pazartesi sabahı arası en az 20 köye saldırdığını aktaran Kasa, bu “saldırıların oldukça iyi koordine edildiğini” dile getirdi.

“BARBARCA VE ACIMASIZ”

Kaçırılanları bulmak için bölgeye güvenlik güçleri sevk edildiğini aktaran Kasa, saldırılarda çok sayıda evin kundaklandığını ve silahlı kişilerin köylerde ele geçirdikleri gıda ürünlerini de yanlarında götürdüklerini söyledi. Plateau Eyaleti Valisi Caleb Mutfwang da, eylemi “barbarca, acımasız ve gayrimeşru” diye nitelendirdi. Kanlı saldırıları kınayan Vali Mutfwang, güvenlik birimlerine sorumluları derhal yakalamaları talimatını verdi.

Valilik Sözcüsü Gyang Bere, “Masum vatandaşlara karşı devam eden saldırıları engellemek için hükümet tarafından sert önleyici tedbirler alınacak.” açıklamasında bulundu.

Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeybatı ve orta kesimleri, uzun süredir ormanlık alanlardaki üslerde gizlenen ve köyleri yağmalayıp sakinlerini de fidye için kaçıran ‘haydut milisler’ tarafından terörize ediliyor. Ayrıca Nijerya’nın Plateau eyaletinde zaman zaman Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında şiddet olayları yaşanıyor.

 

 

Kaynak: milliyet.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.