Papa Francis, rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamalarına izin veren kararı resmen onayladı

Papa Francis’in onayıyla Katolik Kilisesi, aynı cinsiyetten çiftlere kutsama izni verdi. Ancak kutsamalar, evlilik ritüfleriyle karıştırılmamalı, sivil birlik ya da düğünlerle bağlantılı olmamalıdır. Belge, eşcinsel ilişkileri heteroseksüel birlikteliklere göre aşağıda tutan bir tutumu sürdürüyor. LGBTQ+ savunucuları, kilisenin bu ayrımı vurgulayan bir adım attığını, ancak eşitliği sağlamadığını düşünüyor

Papa Francis, rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamalarına izin veren kararı resmen onayladı
Yayınlama: 19.12.2023
A+
A-

Papa Francis, Katolik Kilisesi’nde eşcinsel çiftlere yönelik kutsamalara izin veren bir kararı resmen onayladı. Vatikan tarafından Pazartesi günü açıklanan belge, kilisenin daha kapsayıcı olma çabalarını yansıtıyor.

EŞCİNSEL ÇİFTLER KİLİSE KUTSANABİLECEK

Evliliğin yalnızca bir kadın ile bir erkek arasında olabileceğini savunan Vatikan’dan eşcinsel çiftlerin kilisede kutsanmasına resmi onay geldi. Katolik Kilisesi’ni inançlı LGBT kişiler için daha az dışlayıcı hale getirme yönünde mesajlar veren Papa Francesco, bugün açıklanan kararla bu mesajı somutlaştırma yönünde adım atmış oldu. Kilise öğretilerinden sorumlu İnanç Doktrini Departmanı tarafından Papa’nın onayıyla yayımlanan belgeyle, eşcinsel çiftlerin de kilisede kutsanmasına resmi olarak imkan tanındı.

Belgede, “kural dışı” durumdaki çiftlerin ve eşcinsel çiftlerin de kutsanmasının mümkün olduğu belirtildi. Öte yandan bu kutsamanın, Katolik Kilisesi’nin evlilik hakkındaki öğretilerine ters düşecek şekilde bir tasdik anlamına gelmemesi gerektiği vurgulandı.

 

Kaynak: sondakika.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.