Prag’da Türkiye 100.Yılı Etkinlikleri Kapsamında Yapay Zeka Etkinliği Düzenlendi

Yayınlama: 19.12.2023
A+
A-

Prag’da Türkiye 100.Yılı etkinlikleri kapsamında yapay zeka etkinliği düzenlendi

 

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’nin ev sahipliği ve Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) iş birliğiyle “AI Tomorrow Summit Prague” etkinliği düzenlendi.

Elçilikten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yapay zeka alanındaki faaliyetlerini ve yaptığı atılımları göstermek adına bu etkinliğin anlamlı olduğu ifade edildi.

Etkinliğe Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) Başkanı ve yöneticileri ile Çekya kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan AIPA Başkanı Küçükşabanoğlu, Londra ve Lefkoşa’nın ardından Prag’da bu etkinliği düzenlemekten ve Türkiye’nin yapay zeka atılımlarını global olarak anlatmaya ve farkındalık yaratmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Büyükelçi Bağış ise, Prag’da akademi, kamu ve özel sektör perspektifinin bir araya gelerek yapay zekanın geleceğinin konuşulmasının önemine değinerek Türkiye ile Çekya arasında yapay zeka ve teknoloji alanında iş birliği yapılacak çok fırsat olduğunu dile getirdi. Bağış ayrıca “Türkiye bugüne kadar nasıl ki doğu ve batının, kültür ve kardeşliğin köprüsü olduysa bundan sonra da dünyanın teknoloji köprüsü rolünü üstlenecektir. Eşsiz coğrafi konumu ve fiber-optik altyapısı Türkiye’yi sektör açısından bulunmaz bir nimet haline getiriyor. Rusya ve Ukrayna arasında yürütülen diplomasi ve barış çabaları neticesinde kurulan tahıl koridoru örneğinden de görüldüğü gibi dünya meselelerinin kilidini açan anahtar konumundaki Türkiye, teknoloji ve yapay zekanın da geleceğine dair şifreleri çözen ülkeler arasındadır. Herhangi bir haritaya bakıp doğudan batıya giden can damarı hükmündeki koridorları inceleyin, anında bu anlattığım gerçekle kaşı karşıya kalacaksınız” dedi.

Sertifika töreni ve yemeğin ardından program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.