Hindistan, Çin ve ABD’de görüldü! DSÖ, hızla yayılan korona varyantı JN.1’i takibe aldı

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsle savaş hız kesmeden devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, koronanın bir alt varyantı olan JN.1’i hızla yayılması nedeniyle “dikkate alınması gereken virüs” kategorisine alırken, varyantın daha şimdiden Hindistan, Çin ve ABD’de görüldüğü kaydedildi.

Hindistan, Çin ve ABD’de görüldü! DSÖ, hızla yayılan korona varyantı JN.1’i takibe aldı
Yayınlama: 21.12.2023
A+
A-

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın birçok ülkesinde görülen koronavirüsün bir alt varyantı JN.1’i, hızla yayılması nedeniyle “dikkate alınması gereken varyant” kategorisine aldı. Covid varyantı Omicron’un alt varyantı JN.1, dünyada nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Hindistan, Çin ve ABD’de de görüldü.

VAKA SAYILARININ ARTMASI BEKLENİYOR

WHO yetkilileri, kamu sağlığı için riskin şu anda düşük olduğunu ve mevcut aşıların koruma sağlamaya devam ettiğini söylüyor. Ancak yetkililer bu kış, Covid vakalarının ve diğer enfeksiyonların artabileceği uyarısında bulunuyor. Grip, solunum sinsityal virüsü (RSV) ve çocukluk çağı pnömonisi gibi solunum yolu virüsleri de Kuzey Yarımküre’de yükselişte.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ JN.1’İ TAKİP EDİYOR

Covid’e neden olan virüs zaman içerisinde değişime uğruyor ve bu farklı varyantların ortaya çıkmasına yol açıyor. Omicron bir süredir dünya çapında baskın olan varyant konumunda. WHO, şu anda JN.1 de dahil olmak üzere Omicron ile bağlantılı bir dizi “dikkate alınması gereken varyantı” takip ediyor, ancak bunların hiçbiri henüz endişe verici görülmüyor.

Hindistan, Çin ve ABD'de görüldü! DSÖ, hızla yayılan korona varyantı JN.1'i takibe aldı

JN.1 ALT VARYANTI HIZLA YAYILIYOR

JN.1, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre şu anda ülkede en hızlı yayılan varyant ve enfeksiyonların yüze 15 ila 29’unu oluşturuyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı da, JN.1’in şu anda laboratuvarda analiz edilen pozitif Covid vakalarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturduğunu ve bu ve diğer varyantlarla ilgili tüm verileri izlemeye devam edeceğini söyledi. JN.1’in hızla yayılmasının nedeni muhtemelen spike proteininde türediği BA.2.86 varyantınınkine ek bir mutasyona sahip olması.

KORANİVÜRÜS VAKALARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

WHO’nun risk değerlendirmesinde, “Bu varyantın, özellikle kış mevsimine giren ülkelerde diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonlardaki artışın yanı sıra koronavirüs vakalarında artışa neden olabileceği öngörülüyor” deniliyor. WHO’ya göre, JN.1’in aşıların sunduğu bağışıklığı ne kadar aşabildiği konusunda hâlâ sınırlı kanıt bulunuyor. Bu varyantın insanları öncekilere göre daha fazla hasta ettiğine dair bir kanıt yok. Ancak WHO yetkilileri, Covid’le hastaneye kabul edilen kişilerle ilgili veri raporlayan ülkelerin sayısının önemli ölçüde azalması nedeniyle, bu varyantın sağlık üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Hindistan, Çin ve ABD'de görüldü! DSÖ, hızla yayılan korona varyantı JN.1'i takibe aldı
Hindistan, Çin ve ABD'de görüldü! DSÖ, hızla yayılan korona varyantı JN.1'i takibe aldı
Amerika Birleşik Devletleri Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs India Sağlık Dünya Güncel Haberler
Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.