Rusya gizemli bir virüsün esiri oldu! Hastane önleri ambulanslarla dolup taşıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da hastanelerin önünde art arda sıralanan ambulanslar ülkede bir numaralı gündem haline geldi. Sosyal medyaya düşen görüntülerde çok sayıda ambulansın hastaları taşıdığı görülürken, zatürre benzeri gizemli bir hastalığın ülkeyi esir aldığı iddia edildi. Haberlere ilişkin açıklama yapan Kremlin sağlık departmanı “Birkaç ambulansın aynı anda hastaneye gelmesi gayet normaldir” dedi. Hatırlanacağı üzere Çin de zatürre benzeri bir hastalık nedeniyle alarma geçmişti.

Rusya gizemli bir virüsün esiri oldu! Hastane önleri ambulanslarla dolup taşıyor
Yayınlama: 19.12.2023
A+
A-

Rusya‘da büyük bir ambulans sırasının hastanelerin önünde görülmesiyle birlikte, ülkede “anlaşılamayan bir virüs”ün yayıldığı iddiaları ortaya çıktı. Online olarak dolaşan videolar, başkent Moskova’daki bulaşıcı hastalıklar hastaneleri önünde sıralanan ambulansların uzunluğunu gösteriyor.

ZATÜRRE BENZERİ GİZEMLİ HASTALIK

Güvenlik servisine bağlı olduğu belirtilen Rusça Telegram kanalı Baza, pazar günü acil durum araçlarının görüntülerini paylaşarak söylentilere neden oldu. “Moskova’daki Bulaşıcı Hastaneler No. 1 ve No. 2’de ambulans sırası,” Baza rapor etti. “Çoğu hasta zatürre geçiriyor.” Baza’ya göre, birinci hastanede yaklaşık 30 ambulans, ikinci hastanede ise 10’dan fazla ambulans toplandı.

Rusya gizemli bir virüsün esiri oldu! Hastane önleri ambulanslarla dolup taşıyor

KREMLİN SAĞLIK DEPARTMANI SALGIN İDDİALARINI YALANLADI

Bu olay, Rus medya kuruluşu MK.ru’nun “anlaşılamayan bir virüsün Rusya genelinde yayılmaya başladığını” söylemesinin ardından geldi. Ancak Moskova’daki Kremlin sağlık departmanı, “Birkaç ambulansın aynı anda hastaneye gelmesi durumu standarttır,” açıklaması yaparak spekülasyonları bastırdı. “Moskova’da ARVI ve COVID vakalarındaki artış yavaşlamıştır; son haftanın verileri önceki dönemin verilerini aşmamaktadır. COVID vakaları 2 haftadır azalmaktadır. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde vaka oranının bir platoya ulaşması öngörülmektedir.” Departman, şehirde “önemli bir hastaneye yatış artışı olmadığını” belirtti.

“24 AMBULANSIN HASTANE ÖNÜNDE GÖRÜLMESİ NORMAL”

Ayrıca “morbite durumu normal ve salgın sezonuna uygundur” dedi. Açıklamada, “Aynı anda 24 araca sahip olmak, yoğun saatlerde standart bir uygulamadır ve bir sıra veya acil durum değildir. Hastane düzenli olarak hastaların gelişini izler; arazide 23 aracın bulunduğu durum yarım saat içinde çözüldü. 2 numaralı hastanede benzer bir durum… arazideki 10 aracın bulunması mutlak normdur” ifadeleri yer aldı.

Rusya gizemli bir virüsün esiri oldu! Hastane önleri ambulanslarla dolup taşıyor

Kaynak : Haberler.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.